Henrik Ekstrand är ny avtalsansvarig för Samhall

Henrik har arbetat med personalfrågor inom en rad olika branscher sedan 90-talet. Arbetsrätt har varit Henriks specialområde sedan 2014 och han kommer närmast från Unionen och Fastigo.

Fremia kommer Henrik Ekstrand främst att jobba med rådgivning och förhandling för Samhall, en av Fremias största medlemmar.

Hur känns det att börja arbeta på Fremia?

– Det känns väldigt spännande! Nu får jag möjlighet att vidga min förståelse för den idéburna sektorns verksamheter och se den nytta som våra medlemmar bidrar med till vårt samhälle och dess utveckling. Jag vill bidra med att hitta lösningar på de utmaningar och problem som uppstår hos våra medlemmar och förhoppningsvis bidra till utveckling av deras verksamheter och vardag, säger Henrik.

Foto: Dan Coleman