Till innehåll på sidan

Gör inte Arvsfonden till ett verktyg för andra politiska projekt

Bilden visar en man med kort ljust hår, kort skägg och glasögon. Han har en mörk skjorta och kavaj.

Regeringen tillsätter en utredning om Allmänna arvsfonden. Det är bra att direktivet slår fast att fondens medel även framöver ska gå till ideell verksamhet. Det är också rimligt att se över fondens styrning och långsiktiga syfte. Men i direktivet finns även inslag som riskerar att försvaga Arvsfondens kärnuppdrag.

Publicerat:

Fremia har länge varit tydliga med att Allmänna arvsfonden ska utvecklas, inte avvecklas. När Riksrevisionen ville lägga ned fonden invände vi mot slutsatsen, och när regeringen senare tog ställning stod det klart att någon nedläggning inte var aktuell. Vi har själva efterlyst en utredning för Arvsfondens utveckling – men med en tydlig utgångspunkt: målgrupperna ska ligga fast och medlen ska fortsatt gå till civilsamhällets organisationer.

– Det är problematiskt att regeringen nu öppnar för att fondens ändamål inte längre behöver vara avgränsat till vissa målgrupper. Barn, unga, äldre och personer med funktionsnedsättning är i dag fondens tydliga fokus. Att kasta upp den ordningen i luften skapar osäkerhet – både för målgrupperna och för de organisationer som bygger verksamhet och innovation kring fondens uppdrag, säger Patrik Schröder, intressepolitisk chef hos Fremia.

Ska verka för utveckling av civilsamhället

I direktivet står också att utredningen ska analysera om Arvsfonden ska kunna bidra till att tillgängliggöra och främja Sveriges kulturkanon. Fremia har tidigare varit tydliga: Arvsfonden ska vara ett verktyg för långsiktig utveckling i civilsamhället, inte en budgetregulator för tillfälliga politiska projekt.

– Att finansiera kulturkanon med arvsfondsmedel är en dålig idé. Om staten vill finansiera en kulturkanon ska det ske via statsbudgeten – inte genom att ta resurser från en fond som finns till för ideella insatser för angelägna samhällsbehov, säger Patrik Schröder.

Att finansiera kulturkanon med arvsfondsmedel är en dålig idé

Patrik Schröder

Direktivet öppnar också för att mer stöd ska kunna gå till verksamheter som stärker civilsamhällets förmåga att bidra till totalförsvaret. Här går regeringen farligt nära – och riskerar i praktiken att gå över – den gräns som samtidigt slås fast i direktivet: att Arvsfonden inte ska finansiera sådant som det är det offentligs sak att stå för.

– Civilsamhället har en viktig roll i samhällets beredskap, men Arvsfonden får inte bli ett sätt att skjuta över offentligt ansvar på ideella aktörer. Det skulle urholka fondens legitimitet, säger Patrik Schröder.

Mer medel till brottsoffer?

I utredningens uppdrag ligger även att undersöka om ytterligare medel bör gå till brottsofferarbete. Det finns redan i dag utrymme för sådana satsningar om de vänder sig till Arvsfondens befintliga målgrupper. Som det ser ut i nuläget är ansvaret delat mellan det offentliga och civilsamhället för olika delar av arbetet med brottsoffer. Även här blir det intressant att följa hur utredaren kommer att resonera kring ansvar för olika insatser.

Fremia välkomnar alltså att regeringen vill utreda hur en reformering av Arvsfonden ska se ut. Men reformen måste bygga vidare på fondens styrka: att den är ett självständigt, långsiktigt och legitimt verktyg för civilsamhällets innovation och utveckling.

– Det kräver tydliga gränser, tillitsfull kontroll och respekt för att fondens medel inte är till för att lösa andra politiska finansieringsfrågor. Därför bör utredningen landa i utveckling – inte uppluckring, konstaterar Patrik Schröder.

Fakta utredningen om Allmänna arvsfonden

Regeringen har utsett Sten Nordin till utredare för ”En reform av Allmänna arvsfonden för stärkt legitimitet och struktur.” Huvudsekreterare är Maria Götherström och sekreterare är Jakob Ärnlöv. Utredaren ska samverka med Arvsfondsdelegationen, Kammarkollegiet, Utredningen om att motverka felaktiga utbetalningar till företag och civilsamhället och andra berörda myndigheter och aktörer. Uppdraget ska redovisas senast 26 oktober 2027. Läs mer om utredningen om Allmänna arvsfonden här.  

En man med grått hår och glasögon står i utomhusmiljö. Han har på sig en svart jacka och en plommonfärgad skjorta.

Patrik Schröder

Intressepolitisk chef

Fremias intressepolitiska nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för intressepolitik och få det senaste om civilsamhället, kooperationen och den idéburna välfärden.

Prenumerera här