Styrkebesked från det demokratiska näringslivet
2024 har varit ett mycket bra år för de svenska kooperativa och ömsesidiga företagen. Med en imponerande tillväxt har de inte bara stärkt sin position på marknaden, utan också visat att de kan utklassa det traditionella näringslivet på flera fronter. Det är ett styrkebesked från det demokratiska näringslivet, skriver Jan Edén i sin årskrönika för 2024:
De kooperativa och ömsesidiga företagen har under året visat en tillväxt som överträffar många traditionella företag. Med en genomsnittlig tillväxttakt på över nio procent har de visat att deras affärsmodell, som bygger på demokrati och gemensamt ägande, är både hållbar och lönsam. Innovation har varit en nyckelfaktor, där många kooperativ har satsat på gröna teknologier och hållbara lösningar som inte bara gynnar deras medlemmar utan också samhället i stort.
Starka inom social och ekologisk hållbarhet
En av de mest framträdande aspekterna av de kooperativa företagens framgång är deras starka fokus på socialt ansvar och hållbarhet. Tack vare dessa prioriteringar har de inte bara vunnit kundernas förtroende utan också bidragit till en mer hållbar framtid. Det har gett dem konkurrensfördelar i en tid då konsumenter alltmer värdesätter företagens etiska och miljömässiga ansvar.
En annan viktig faktor bakom de kooperativa företagens framgång är deras unika styrningsmodell. Medlems- och kundägda företag visar att engagemang är viktigt på riktigt.
Framtiden är ljus för kooperationen
Med tanke på de framgångar som de kooperativa företagen har uppnått under 2024 ser framtiden ljus ut. Deras förmåga att anpassa sig till föränderliga marknadsförhållanden och deras starka fokus på hållbarhet och socialt ansvar gör dem väl rustade för att fortsätta växa och utmana det traditionella näringslivet även i framtiden.
För Fremias del har satsningen på att inrätta en kommitté för kooperativ utveckling också burit frukt. Vi kan nu på allvar samla den svenska bostads-, ny- och konsumentkooperationen och bli en samlande kraft för att ta tillvara medlemmarnas intressen.
Kooperationens år närmar sig
2024 har varit ett år där de svenska kooperativa företagen verkligen visat sin styrka och potential. Genom att kombinera ekonomisk framgång med socialt ansvar har de inte bara utklassat många traditionella företag utan också visat vägen mot en mer hållbar och rättvis framtid. Kooperativ och ömsesidiga företag gör det svenska samhället, det svenska näringslivet och den svenska ekonomin starkare, mer demokratiskt och mer motståndskraftigt. Det behövs.
För egen del ser jag verkligen fram emot 2025, som ju faktiskt är kooperations år – utnämnt av FN, no less. Jag ser fram emot att ta vidare arbetet med Fremias intressepolitiska kommitté för kooperationen. Jag ser fram emot att fira kooperationen hela året och jag ser fram emot att läsa mer om de kooperativa och ömsesidiga företagens framgångar.
Fremias intressepolitiska nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev för intressepolitik och få det senaste om civilsamhället, kooperationen och den idéburna välfärden.