Till innehåll på sidan

Studieresa till kooperationens vagga gav nya insikter och ny energi

De tio deltagarna står samlade i grupp.
Deltagarna har samlats framför statyn av Robert Owen, grundaren av den brittiska kooperativa rörelsen. Från vänster till höger: Henrik Brolin, Handelsanställdas förbund, Jan Edén, Fremia, Linda Palmetzhofer och Annelie Karlsson, Handelsanställdas förbund, Anders Dahlquist-Sjöberg, KF, Karin Lindehoff, Handelsanställdas förbund, Jonas Mac Mahon, Coop, Petter Skogar och Love Lind, Fremia, Martin Nyberg, Handelsanställdas förbund.

Hur håller vi kooperationen relevant, modig och medlemsnära i en tid av snabb förändring? Med den frågan i bagaget reste representanter från Fremia, Handelsanställdas förbund, Coop i Sverige och Kooperativa Förbundet (KF) till Storbritannien för att möta den brittiska kooperationen på plats.

Publicerat:
Senast ändrad:

Under några intensiva dagar besökte delegationen Coop Group, Cooperatives UK, The Co-operative College och The Rochdale Pioneers Museum i Rochdale. På plats där den moderna konsument-kooperationen en gång föddes, blev historien allt annat än museal. Den blev dagsaktuell.

– Vi har fått ta del av erfarenheter kring hur brittiska kooperativa företag och organisationer arbetar med medlemsinflytande, lokalt engagemang, ungas delaktighet, affärsutveckling och kooperationens roll i den gröna och sociala omställningen, berättar Jan Edén, näringspolitisk ansvarig på Fremia.

Samtalen visade hur starkt kooperativa värderingar fortfarande bär när de omsätts i konkret vardag: i butiker, i utbildning, i lokalsamhällen.

Besöken på Co-Operatives UK och The Co-operative College gav också nya perspektiv på bildning och organisering som verktyg för att stärka idéburen samhällskraft. I Rochdale påmindes deltagarna om hur ett antal fabriksarbetare, med små medel – men med en tydlig idé – kunde förändra både sin egen och kommande generationers vardag.

–  Vi kommer hem med en gemensam insikt: kooperationen är som starkast när vi drar lärdom av vår historia, vilar tryggt i värderingar och har ett tydligt framtidsfokus som präglas av affärsmässighet, nyfikenhet, innovation och samverkan över organisationsgränser. Studieresan till Manchester och Rochdale blev ett viktigt avstamp för fortsatt utveckling av den kooperativa idén i Sverige, säger Jan Edén, näringspolitisk ansvarig på Fremia.

En man med grått hår och en mossgrön skjorta står framför en glasvägg med lampor i bakgrunden.

Jan Edén

Näringspolitiskt ansvarig