Till innehåll på sidan

Välkommet regeringsuppdrag om sjuk- och aktivitetsersättning vid ideellt engagemang

En man med grått hår och glasögon står i utomhusmiljö. Han har på sig en svart jacka och en plommonfärgad skjorta.

Regeringen har gett Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) i uppdrag att analysera hur rätten till sjuk- och aktivitetsersättning tillämpas vid ideella åtaganden och andra oavlönade aktiviteter. ”Bra med tydligare spelregler”, säger Patrik Schröder.

Publicerat:

Många av civilsamhällets organisationer har under en längre tid påtalat att osäkerhet om vad som gäller vid sjuk- och aktivitetsersättning gör att människor tackar nej till ideella och politiska uppdrag. Klara besked behövs för att fler ska våga bidra med sin tid och kompetens.

Människor med sjukersättning ska självklart kunna engagera sig ideellt utan rädsla för att förlora sin trygghet

Patrik Schröder

– Det här är ett viktigt steg för att undanröja onödiga hinder. För Fremias medlemmar är tydligare spelregler avgörande för både individers trygghet och för civilsamhällets kraft. Människor med sjuk- eller aktivitetsersättning ska självklart kunna engagera sig ideellt utan rädsla för att förlora sin trygghet, säger Patrik Schröder, samhällspolitiskt ansvarig, Fremia.

Välkommet med enhetlig tillämpning

Fremia välkomnar att ISF får i uppdrag att granska både beslutsprocesser och informationen till de försäkrade, för att säkerställa en enhetlig och förutsebar tillämpning i hela landet.

– Nu behöver vi se praktiska förbättringar: enkel och enhetlig information, likvärdiga bedömningar och en tydlig linje mellan regelverk och vardag, säger Patrik Schröder.

Uppdraget ska redovisas senast 21 maj 2027. Fremia kommer att följa arbetet noggrant och bidrar gärna med inspel om hur dagens otydlighet påverkar ideellt engagemang i praktiken.

En man med glasögon, grått hår och grå kavaj står framför en glasvägg. I bakgrunden syns ett upplyst rum.

Patrik Schröder

Samhällspolitiskt ansvarig