Ny vägledning för upphandling av skyddat boende
Upphandlingsmyndigheten har tagit fram en vägledning om hur kommuner kan upphandla skyddat boende av idéburna organisationer. ”Vi hoppas att kommunerna nu underlättar för idéburna aktörer att knyta avtal om skyddat boende”, säger Karin Liljeblad.
Sedan 1 april 2024 regleras skyddat boende som en socialtjänstinsats och alla de idéburna och andra fristående aktörer som driver skyddat boende måste söka tillstånd hos IVO. Regeringen skrev vidare i sin proposition att skyddat boende som huvudregel ska upphandlas.
För att underlätta tillämpningen av upphandlingsreglerna när kommunerna upphandlar skyddat boende från idéburna aktörer gav regeringen Upphandlingsmyndigheten i uppdrag att ta fram en vägledning. Myndigheten fick också i uppdrag att göra utbildnings- och rådgivningsinsatser till både kommuner och idéburna organisationer. Upphandlingsmyndighetens vägledning har nu publicerats på deras webbplats.
– Det är jättebra att Upphandlingsmyndighetens vägledning nu finns på plats. Många av Fremias idéburna medlemmar har lång erfarenhet av att driva skyddat boende, men har inte deltagit i offentlig upphandling tidigare. Vi hoppas att landets kommuner nu, med hjälp av vägledningen, underlättar för idéburna organisationer att knyta avtal om skyddat boende, säger Karin Liljeblad, välfärdspolitisk expert hos Fremia.
Om innehållet
Vägledningen beskriver vilka regler som kan tillämpas när kommuner ger idéburna aktörer i uppdrag att driva skyddat boende. Den ger också vägledning om vad kommunerna kan tänka på för att underlätta för idéburna aktörer att lämna anbud, samt tips till idéburna aktörer som driver skyddat boende.
I vägledningen ingår även ett webbinarium om hur kommuner kan upphandla skyddat boende, som Upphandlingsmyndigheten sände under hösten 2024.