Till innehåll på sidan

”Det behövs fler idéburna hem för barn och unga”

Porträttbilder på två kvinnor.

En ny utredning föreslår åtgärder för att skapa en tryggare, säkrare och mer meningsfull vård för barn och unga. Utredningens förslag är i huvudsak välgrundade men det finns orosmoln, menar Fremia och Famna i ett gemensamt remissvar. ”Det behövs fler idéburna HVB-hem”, slår Emma Henriksson fast.

Publicerat:

Fremia och Famna har lämnat ett gemensamt remissvar till Socialdepartementet på betänkandet Hem för barn och unga (SOU 2025:84). 

Vi välkomnar utredningens ambition att skapa en tryggare, säkrare och mer meningsfull vård för barn och unga. Förslagen om småskalighet, högre kompetenskrav och tydligare ansvarsfördelning mellan kommun och region är viktiga steg framåt.

Idéburnas roll behöver stärkas

Vi pekar i vårt remissvar på att antalet idéburna och kooperativa HVB för barn och unga är ytterst få i dag. Idéburna organisationer har en lång tradition av att bedriva vård och stöd med utgångspunkt i barnets bästa, och deras roll måste stärkas i den nya strukturen.

– Det skulle gagna barn och unga i samhällets vård om det fanns fler hem för barn och unga i idéburen regi. De drivs av organisationer med starka värdegrunder, värme, engagemang och med lång erfarenhet av att i ögonhöjd möta människor som befinner sig i social utsatthet, säger Emma Henriksson, generalsekreterare hos Famna.

Fremia och Famna föreslår att

  • regeringen ger IVO, Socialstyrelsen och Upphandlingsmyndigheten ett uttalat uppdrag att underlätta etablering och utveckling av idéburna verksamheter.
  • regeringen ger Upphandlingsmyndigheten i uppdrag att vägleda kommuner att väga in värdegrund, delaktighet, barnrättsperspektiv och samhällsnytta som kriterier vid upphandlingar avseende hem för barn och unga. Det skulle skapa en mer rättvis konkurrens, där idéburna organisationers styrkor kommer till sin rätt.

Öka anslagen till IVO

Utredningen lägger en rad förslag för att stärka tryggheten och vården för barn som är placerade på HVB, bland annat genom skärpta regler för IVO:s tillståndsprövning och tillsyn. De flesta av förslagen är väl befogade, men det finns också orosmoln.

– Om utredningens ambitionshöjande förslag genomförs måste regeringen stärka IVO:s kapacitet genom ökade anslag. IVO:s långa handläggningstider är redan i dag ett reellt problem för många idéburna verksamheter som väntar på besked om tillstånd. Att ytterligare höja avgifterna är inte en hållbar väg att gå, säger Karin Liljeblad, välfärdspolitisk expert hos Fremia.

En kvinna med grått hår och blågrå kofta i en utomhusmiljö.

Karin Liljeblad

Välfärdspolitisk expert

Läs hela Fremias och Famnas remissvar