Till innehåll på sidan

Fremia deltar i hearing om vinster i skolan

Porträttbild Aira Byciute Nygård, kvinna med mörkt hår och glasögon, iklädd en beige tröja, står mot en grå bakgrund.
Aira Byciute Nygård, rådgivare och förhandlare samt Fremias representant i referensgruppen.

Fremia ingår i referensgruppen för utredningen om vinst i skolan. I augusti deltar rådgivarna på skolområdet och några medlemmar i en hearing med utredaren.

Publicerat:

Referensgruppen som Fremia är en del av ska bistå med kunskapsstöd till regeringens utredning om vinst i skolan. Gruppens arbete pågår under hela 2024 och medlemmar har möjlighet att följa och kommentera arbetet under tiden.

 – Har du som är medlem och tillhör avtalsområde förskola och skola inspel till utredningen får du gärna skicka dem till mig. Vi har möjlighet att lyfta synpunkter direkt med utredaren. Sådant som speglar verkligheten är alltid intressant, säger Aira Byciute Nygård, rådgivare och förhandlare samt Fremias representant i referensgruppen.

➜ Mejla dina kommentarer till Aira.

Så kan Fremias medlemmar påverkas

En utökad ägar- och ledningsprövning och ett säkerställande att enskilda huvudmän ska ha en stabil ekonomi kan påverka Fremias medlemmar. Regeländringarna som utreds inom dessa områden kan innebära större krav på att den som startar eller förvärvar en fristående verksamhet inte bara har tillräcklig ekonomisk styrka för att bedriva verksamheten långsiktigt, utan att ägaren ska också ha för avsikt att driva verksamheten under en följd av år och ha kapaciteten att göra det.

Om utredningen vinst i skolan

Regeringen beslutade i ett kommittédirektiv i juni 2022 om att tillsätta en utredning om vinst i skolan. Utredningen skulle lämna förslag på en reglering som säkerställer att de skattemedel som avsätts för skolan används till det medlen är avsedda för, det vill säga att finansiera driften av skolverksamheter.

I juli 2023 utökades utredningen. Uppdraget är nu att ta fram förslag på en utvidgad ägar- och ledningsprövning, vissa vinstutdelningsförbud eller annan vinstutdelningsbegränsning och skärpta sanktioner.

Avsikten med utredningen är att regeringen vill kunna skärpa kraven på fristående skolor och göra det enklare att besluta om vinststopp, återkrav av skolpengen eller att kunna stänga ner skolor med omfattande brister.

Utredningens förslag ska redovisas den 28 februari 2025.

En kvinna med brunt hår och svart kavaj. Hon står framför en beige bakgrund.

Aira Byciute Nygård

Rådgivare/förhandlare förskola och skola