Överenskommelse för att bryta långtidsarbetslösheten
Arbetsförmedlingen och arbetsgivarorganisationen Fremia har undertecknat en nationell överenskommelse för att motverka långtidsarbetslösheten. Målet är att stärka samverkan mellan Arbetsförmedlingen och idéburna aktörer, och på så sätt ge personer som står långt ifrån arbetsmarknaden ökade möjligheter till behovsanpassat stöd för att kunna övergå i arbete eller studier.
Långtidsarbetslösheten har bitit sig fast på höga nivåer. Andelen långtidsarbetslösa av samtliga inskrivna arbetslösa på Arbetsförmedlingen låg i mars på 49 procent. 57 procent av de långtidsarbetslösa har varit arbetslösa i två år eller längre. Exempel på arbetssökande med svagare konkurrensförmåga är utomeuropeiskt födda, de med kort utbildning, arbetslösa 55+ och de med en funktionsnedsättning som påverkar arbetsförmågan.
– Att bryta den här utvecklingen är centralt, både för de enskilda individerna som är arbetslösa och för samhället i stort. Det krävs därför fortsatt kraftfulla satsningar. Samverkan med kommuner och andra aktörer är avgörande för en effektiv arbetsmarknadspolitik. Jag är därför mycket glad att vi nu gemensamt tar ansvar för att samordna dialogen mellan det civila samhället och Arbetsförmedlingen i syfte att hitta innovativa och ändamålsenliga lösningar för att motverka långtidsarbetslösheten, säger Lars Lööw, överdirektör på Arbetsförmedlingen.
I samband med undertecknandet bildas Nationell samverkansgrupp för idéburen verksamhet inom det arbetsmarknadspolitiska området. Syftet är att skapa en struktur för strategisk och långsiktig samverkan mellan Arbetsförmedlingen och idéburen sektor inom ramen för den statliga arbetsmarknadspolitiken. Samverkansgruppen ska underlätta regionala och lokala initiativ och skapa förutsättningar för idéburna aktörer att ge anpassade insatser till personer som står långt från arbetsmarknaden för att fler ska närma sig arbete eller studier.
– Idéburna aktörer inom civilsamhället har lång erfarenhet av att arbeta med exempelvis förstärkt arbetsträning och anpassade anställningar för personer som står långt ifrån arbetsmarknaden. Vår överenskommelse med Arbetsförmedlingen lägger grunden för civilsamhällets tydliga deltagande i arbetsmarknadspolitiken – och vi har mycket att bidra med. Fremias uppdrag är att samla alla idéburna aktörer i dialogen, säger Petter Skogar, vd på Fremia.
Under 2022 prioriterar samverkansgruppen dialog om de regeringsuppdrag som Arbetsförmedlingen har fått kring långtidsarbetslöshet. Gruppen kommer att fokusera på möjligheter och utmaningar med nuvarande regler och lagstiftning och på att hitta gemensamma evidensbaserade verktyg och framgångsfaktorer. Arbetsförmedlingen har därutöver satt i gång ett internt arbete med att ta fram statistik över hur marknaden för idéburna aktörer inom arbetsmarknadspolitiken ser ut idag.
Överenskommelsen undertecknas i dag den 10 maj 2022 av Petter Skogar, Fremia, och Lars Lööw, Arbetsförmedlingen.
Relaterad information
-
Nationell överenskommelse om samverkan mellan Arbetsförmedlingen och FremiaDokumentnummerpdf95 kB
-
Gemensamma utgångspunkter - Samverkansgrupp ideburen verksamhetDokumentnummerpdf95 kB